۸ باور اشتباه درباره مکمل‌ها و ویتامین‌ها

8 باور اشتباه درباره مکمل‌ها و ویتامین‌ها

8 باور اشتباه درباره مکمل‌ها و ویتامین‌ها


باورهای اشتباه درباره مکمل‌ها و ویتامین‌ها که باید بدانید

مقدمه

همانطور که احتمالا می‌دانید، میزان مصرف مکمل‌های دارویی و ویتامین‌ها در سال‌های گذشته، بسیار زیاد شده است. همین موضوع باعث ایجاد باور اشتباه درباره مکمل‌ها و ویتامین‌ها شده است. این مصرف زیاد، می تواند دارای دلایل متعددی باشد. در این مقاله، می خواهیم این موضوع را بررسی کنیم و ۸ باور اشتباه درباره مکمل‌ها و ویتامین‌ها را بررسی کنیم. اگر علاقه‌مند به خواندن چنین مقاله‌ای می‌باشید، لطفا تا انتهای این مقاله از گیتی بلاگ همراه ما باشید.

مکمل ها علاوه بر داشتن مزیت، می توانند معایبی نیز داشته باشند

مکمل ها علاوه بر داشتن مزیت، می توانند معایبی نیز داشته باشند

۱- مصرف بیشتر مکمل و ویتامین، بهتر است

اولین باور اشتباه درباره مکمل‌ها و ویتامین‌ها، این می‌باشد که مصرف بیشتر آن ها برای بدن مفید‌تر است. در حالی که کاملا برعکس می‌باشد. مصرف بیش‌از‌اندازه ی این مکمل‌ها و ویتامین‌ها، باعث ایجاد خطر برای بدن می‌شوند. نکته‌ی مهم درباره‌ی این مکمل‌ها و ویتامین‌ها، این می‌باشد که مصرف آن‌ها بدون تجویز پزشک می‌باشند و این موضوع خود عاملی بر مصرف بیش‌از‌حد آن‌ها می‌باشد. زیاده‌روی در هر کاری مخرب است. مصرف بیش از حد این مواد، باعث می‌شود شرایط طبیعی بدن تغییر کند. به عنوان مثال اگر مقدار زیادی ویتامین C وارد بدن شود، باعث می شود جذب مس با مشکل مواجه شود. مس برای کارکرد طبیعی بدن، نیاز است.

۲- استفاده از کلمه‌ی طبیعی بر روی بسته‌بندی دارو

یکی دیگر از باورهای اشتباهی که درباره ی مکمل و ویتامین وجود دارد، این است که شخص مصرف کننده تنها به طبیعی بودن آن توجه می‌کند. تنها وجود کلمه‌ی طبیعی و تولید طبیعی این مواد، نمی‌تواند تمام کارایی آن را برای ما بازگو کند. به عنوان مثال ریشه‌های گل قاصدک، مسهل می باشند اما برگ های این گل، ادرار آورند. به همین علت، باید از تمام ویژگی هایی که مکمل و ویتامین ها دارند، باخبر شویم. همچنین میزان غلظت و ترکیب مکمل‌ها و ویتامین‌ها نیز مهم است.

استفاده ی همزمان از دارو و مکمل، می تواند اختلالاتی را به وجود آورد

استفاده ی همزمان از دارو و مکمل، می تواند اختلالاتی را به وجود آورد

۳- مصرف همزمان مکمل با سایر دارو ها، مشکلی را به وجود نمی‌آورد

عدم تداخل مکمل‌ها با دارو‌ها، نوعی دیگر از باور اشتباه درباره مکمل‌ها و ویتامین‌ها می‌باشد. در‌واقع افراد با توجه به طبیعی بودن این ترکیبات و عدم استفاده‌ی آن به وسیله‌ی تجویز پزشک، بر این باورند که این مکمل و ویتامین‌ها، هیچ‌گونه تداخلی با داروها ندارند. البته که این موضوع کاملا برعکس است. درون این مکمل‌ها، ترکیباتی وجود دارد که می‌تواند کاملا تداخل دارویی ایجاد نماید. به‌عنوان مثال می‌تواند اثر دارو را کاهش یا افزایش دهد. بر‌اساس تحقیقی که در‌این‌باره صورت گرفته، محققان متوجه شده‌اند که بسیاری از این مکمل‌ها، تاثیر بسزایی بر روی داروهای درمانی دارند.

۴- حفظ سلامتی قلب با استفاده از مکمل و ویتامین

باور اشتباه درباره مکمل‌ها و ویتامین‌ها به قلب نیز رسیده است. بسیاری از استفاده کنندگان این ترکیبات، بر این باورند که استفاده از آن‌ها، می‌توانند آن‌ها را از هرگونه مشکلات قلبی، نجات دهد. البته که این موضوع، نوعی قوت قلب می‌باشد اما پایه و اساس علمی ندارد. برخی از محققان در این باره، تحقیقاتی را انجام داده‌اند که بر‌اساس آن، مکمل‌های محبوبی مانند مولتی ویتامین‌ها یا ویتامین D، هیچگونه تضمین دائمی برای شخص جهت پیشگیری از ابتلا به بیماری‌های قلبی، نخواهند داشت.

۵- استفاده از ویتامین C برای سرما نخوردن

باور اشتباه درباره مکمل‌ها و ویتامین‌ها در زمینه‌ی ویتامین C، به سرما نخوردن می‌رسد. در‌واقع بسیاری از افراد، علت استفاده از ویتامین C را، جلوگیری از سرماخوردگی می‌دانند. این موضوع هیچ پشتوانه‌ی علمی ندارد. در سال ۲۰۱۳ و پس از تحقیق برخی از محققین، مشخص شد که مصرف ویتامین C در بلند مدت، نقشی در کاهش میزان سرماخوردگی افراد ندارد. در‌واقع تاثیر اصلی استفاده از ویتامین C، هنگامی بروز می کند که شدت سرماخوردگی را می‌کاهد و زمان بهبودی در افراد را کاهش می دهد.

خوردن ویتامین C برای جلوگیری از سرماخوردگی، یک باور اشتباه است

خوردن ویتامین C برای جلوگیری از سرماخوردگی، یک باور اشتباه است

۶- مصرف ویتامین D، مانع ابتلا به سرطان می شود

یکی دیگر از اشتباهاتی که پیرامون مصرف مکمل و ویتامین ایجاد می‌شود، این می‌باشد که با مصرف ویتامین D، ابتلا به سرطان از بین می‌رود. این موضوع نیز مانند سایر مباحث، پایه و اساس علمی ندارد. در پژوهشی که در سال ۲۰۱۸ به وقوع پیوست، ۲۵ هزار نفر شرکت کننده بررسی شده‌اند که در آن، تاثیر ویتامین D در کاهش ابتلا به سرطان در مقایسه با داروهای پلاسیبو، کاملا مشابه بوده و تفاوت معناداری مشاهده نشد.

۷- درمان انواع درد‌ها با پروبیوتیک و پری بیوتیک

یکی دیگر از باور‌های اشتباه پیرامون مصرف مکمل و ویتامین، درباره‌ی پروبیوتیک‌ها و پری بیوتیک‌ها می‌باشد. به دلیل اینکه درون این ماده، ترکیب دارویی خاصی مشاهده نشده است، استفاده از آن در بسیاری از کشور‌ها، رواج پیدا کرده است. نکته‌ی جالب، این می‌باشد که هنوز هیچ ویژگی و مزیت خاصی در این گونه از ترکیبات مشاهده نشده است. با این حال مصرف این ترکیبات، بسیار زیاد است. البته که استفاده از این ترکیبات برای التیام برخی از درد‌ها مانند اسهال، مفید است اما مزیتی که بتوان با پشتوانه‌ی علمی درباره‌ی آن صحبت کرد، در این ترکیبات وجود ندارد.

۸- افزایش عمر با مصرف آنتی‌اکسیدان

آخرین باور اشتباه درباره مکمل‌ها و ویتامین‌ها، به مصرفی آنتی‌اکسیدان برای افزایش عمر بر‌می‌گردد. آنتی اکسیدان‌ها شامل ویتامین C، ویتامین E، سلنیوم و کاروتنوئید‌ها می‌شوند. به عنوان مثال، میوه و سبزی، از وسیع‌ترین و غنی‌ترین منابع آنتی‌اکسیدان‌ها محسوب می‌شوند. به‌همین‌علت که استفاده از این محصولات باعث تضمین سلامتی بدن می‌شود، بسیاری از افراد این تصور را دارند که با مصرف آن‌ها، می تواند عمر خود را افزایش داد. با این حال، محققین پس از بررسی‌های گسترده، اعلام کرده‌اند که مصرف آنتی‌اکسیدان‌ها، تاثیر قطعی در افزایش عمر نخواهند داشت.

استفاده ی مناسب و بهینه از آنتی اکسیدان های موجود در میوه و سبزیجات، می تواند سلامتی بدن را تضمین نماید

استفاده ی مناسب و بهینه از آنتی اکسیدان های موجود در میوه و سبزیجات، می تواند سلامتی بدن را تضمین نماید

علت به وجود آمدن باور اشتباه درباره مکمل‌ها و ویتامین‌ها

این موضوع، علت‌های متفاوتی دارد. در ابتدا باید به صنعت وسیع و با ارزش تولید مکمل و ویتامین اشاره کنیم. این صنعت، با تبلیغات و بازاریابی متنوع و جذاب، سعی در جذب مشتری دارد. در واقع فروش این مکمل‌ها برای تولیدکنندگان، بسیار آسان است. زیرا قیمت این محصول آنچنان بالا نمی‌باشد. از طرفی، استفاده کننده، بر این باور است که استفاده از این محصولات، باعث سلامتی هر چه بیشتر می‌شود. بنابراین اقدام به مصرف آن‌ها می کند. البته تمام مکمل ها، غیرمفید نمی‌باشند. به عنوان مثال استفاده از مکمل‌های فولیک اسید برای زنان باردار، پیشنهاد شده است.

جمع‌بندی درباره مکمل و ویتامین

همانطور که احتمالا تمام افراد می‌دانند، استفاده از ویتامین‌ها و آنتی‌اکسیدان‌ها، برای حفظ سلامتی بدن ضروری می‌باشند. از‌طرفی این مواد درون مواد غذایی به وفور یافت می‌شوند و استفاده از مکمل و ویتامین‌ها تنها برای افرادی مناسب است که این مقدار از مواد درون بدن آن‌ها وجود ندارد. در واقع باورهای اشتباهی که پیرامون موضوع مکمل‌ها و ویتامین‌ها شکل گرفته است، می‌تواند بسیار مخرب بوده و به سلامتی شخص، آسیب وارد نماید. در انتهای این مقاله امیدواریم از خواندن این محتوا، رضایت خاطر داشته باشید و اطلاعات لازم و ضروری را از این مقاله به‌دست آورده باشید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

محصولاتارتباط با مادرباره ما