۶ عادتی که باعث تضعیف سیستم ایمنی بدن می‌شوند

6 عادتی که باعث تضعیف سیستم ایمنی بدن می‌شوند

6 عادتی که باعث تضعیف سیستم ایمنی بدن می‌شوند


مقدمه تضعیف سیستم ایمنی بدن

سیستم ایمنی بدن انسان برای مبارزه با بیماری‌ها و عوامل مهاجم تکامل یافته و بقای انسان وابسته به عملکرد درست است. عوامل بسیار زیادی بر تضعیف سیستم ایمنی بدن یا تقویت آن موثر هستند که لازم است در مورد آن‌ها اطلاعات کافی کسب کرده و از بروز بیماری‌ها پیشگیری کنید. با تقویت سیستم ایمنی خود می‌توانید از تهاجم میکروارگانیسم‌های بیماری‌‌زا مانند ویروس‌، قارچ، باکتری و… جلوگیری کرده و مانع بیماری‌زایی آن‌ها شوید.

تقویت سیستم ایمنی بدن باعث می‌شود که این میکروارگانیسم‌ها توانایی ورود به بدن را نداشته باشند. حتی اگر میکروارگانیسم وارد بدن شما شود نیز به وسیله سیستم ایمنی قوی خود می‌توانید آن‌ها را از بین برده و یا شدت بیماری را کاهش دهید. ما در این مقاله از گیتی بلاگ عاداتی که باعث ضعف سیستم ایمنی بدن می‌شوند را توضیح می‌دهیم تا با حذف آن‌ها از زندگی روزمره، گام مهمی در جهت حفظ سلامتی و تندرستی خود بردارید.

عواملی که باعث تضعیف سیستم ایمنی بدن انسان می‌شوند

عوامل مختلفی باعث تضعیف سیستم ایمنی بدن انسان می‌شوند که در ادامه به ۶ مورد از آن‌ها اشاره میکنیم.

کمبود خواب

نداشتن خواب و استراحت کافی احتمال ابتلای شما به بیماری‌های عفونی مانند بیماری‌های ناشی از ویروس، قارچ، باکتری و … را افزایش می‌دهد. همچنین کمبود خواب باعث کند شدن روند بهبودی و ترمیم بدن انسان می‌شود. زیرا بدن بسیاری از پروتئین‌های مورد نیاز برای سیستم ایمنی را هنگام خواب آزاد می‌کند. سایتوکاین‌ها یک نمونه از این پروتئین‌های دفاعی سیستم ایمنی بدن انسان هستند که برای مبارزه با التهاب تولید و آزاد می‌شوند. بنابراین کمبود خواب و نداشتن استراحت کافی باعث کاهش تولید سلول‌های ایمنی و پروتئین‌های دفاعی مانند سایتوکاین‌ها و آنتی بادی‌ها می‌شود.

سلول‌های ایمنی نیز با استفاده از روش‌های گوناگونی از جمله تولید آنتی بادی با عوامل بیگانه جنگیده و آن‌ها را حذف می‌کنند. پس می‌توان نتیجه گرفت که کمبود خواب با اثر گذاری بر اصلی‌ترین اجزا سیستم ایمنی، نقش بزرگی در ابتلای افراد به انواع بیماری‌ها دارد.

عواملی که باعث تضعیف سیستم ایمنی بدن انسان می‌شوند

عواملی که باعث تضعیف سیستم ایمنی بدن انسان می‌شوند

استرس و اضطراب

استرس و اضطراب یکی از معضلات امروزه انسان‌ها محصول می‌شود و افراد زیادی با اضطراب و مشکلات ناشی از آن درگیر هستند. مشکلات و بیماری‌های روحی و جسمی با یکدیگر ارتباطی تنگاتنگ داشته و هر کدام از آن‌ها بر دیگری تاثیر مستقیم دارد. به همین دلیل کنترل اضطراب علاوه بر بهبود آرامش ذهنی، بر سلامتی بدن نیز تاثیر گذار است.

استرس و اضطراب مداوم می‌تواند باعث بروز مشکلات بیشتری شوند. به همین دلیل توصیه می‌کنیم اگر توانایی کنترل استرس خود را ندارید ودائم مضطرب هستید، از پزشک خود یا از یک مشاور کمک بگیرید. استرس با افزایش کورتیزول خون در عملکرد سیستم ایمنی بدن انسان اختلال ایجاد می‌کند. علاوه بر تاثیر مستقیمی که استرس بر تضعیف سیستم ایمنی بدن انسان دارد، به طور غیر مستقیم نیز بر الگوی خواب، تغذیه، خلق و خو و فعالیت بدنی شما تاثیرگذاشته و انسان را مستعد ابتلا به انواع و اقسام بیماری‌ها می‌کند.

کمبود ویتامین دی

ویتامین D علاوه بر تاثیر مهمی که بر رشد و استخوان‌سازی دارد، به تقویت سیستم ایمنی و تقسیم سلول‌ها نیز کمک می‌کند. فواید بسیار زیادی برای این ویتامین کشف شده و ارتباط مستقیمی بین کاهش سطح ویتامین دی خون و احتمال ابتلا به بیماری‌ها وجود دارد. کمبود این ویتامین به عوامل مختلفی از جمله نحوه زندگی افراد و نوع تغذیه آن‌ها بستگی دارد. نور آفتاب نیز به ساخت ویتامین دی در بدن کمک می‌کند. به همین دلیل افرادی که در معرض نور آفتاب نیستند مانند افراد سالمند یا لایف استایل مناسبی ندارند، دارای ریسک بیشتری برای ابتلا به بیماری‌ها و تضعیف سیستم ایمنی بدن هستند.

کمبود ویتامین دی

کمبود ویتامین دی

کمبود سطح ویتامین دی خون بین مردم ایران بسیار شایع است. به همین دلیل معمولا یکی از آزمایشات روتینی که توسط پزشکان درخواست می‌شود، چک سطح ویتامین دی خون است. اگر شما نیز از طریق آزمایشات بالینی متوجه کمبود ویتامین دی خود شده‌اید، توصیه می‌کنیم از مکمل‌های حاوی ویتامین دی تحت نظر پزشک خود استفاده کنید. یکی از بهترین مکمل‌های ویتامین دی موجود در بازار، قرص ویتامین D3 برونسون است که شما می‌توانید با مشورت پزشک خود آن را تهیه کرده و استفاده کنید.

تغذیه نامناسب و چاقی

یکی از بهترین رژیم‌های غذایی برا حفظ سلامتی و تقویت سیستم ایمنی بدن، استفاده از مواد مغذی زیاد و مواد فرآوری شده کمتر است. عادات غذایی در تناسب اندام شما تاثیر گذار بوده و می‌توانند باعث تقویت یا تضعیف سیستم ایمنی بدن شما شوند. شما می‌توانید برای تقویت سیستم دفاعی بدن خود، مقدار بیشتری میوه و سبزیجات، محصولات تازه و آجیل را در سبد غذایی خود بگنجانید. این مواد دارای مقدار زیادی بتاکاروتن، ویتامین‌های A،C،E و روی هستند که تمام این مواد برای عملکرد بهتر سیستم ایمنی بدن ضروری بوده و در پیشگیری از ابتلا به عفونت‌ها موثر هستند.

غذاهای گیاهی با دارا بودن مقدار زیادی فیبر، باعث کاهش مقدار چربی بدن شده و درنتیجه در تناسب بدن شما تاثیر بسیار مفیدی دارند. مصرف طولانی مدت غذاهای چرب باعث به هم خوردن تعادل باکتری‌های مفید روده و دستگاه گوارش می‌شوند. این باکتری‌ها نقش مهمی در سیستم ایمنی بدن داشته به هم خوردن تعادل آن‌ها باعث سیستم ایمنی ضعیف بدن می‌شود. طبق تحقیقاتی که انجام شد، محققان ثابت کردند که چاقی احتمال ابتلا به بیماری‌های عفونی مانند آنفولانزا و ذات‌الریه را افزایش می‌دهد.

ضعف سیستم ایمنی بدن

ضعف سیستم ایمنی بدن

استعمار دخانیات

نیکوتین موجود در سیگار و سایر منابع می‌تواند باعث تضعیف سیستم ایمنی بدن شده و آن را مستعد ابتلا به انواع بیماری‌ها کند. استفاده از ماری جوانا نیز باعث سرکوب سیستم ایمنی شده و احتمال التهاب ریه و سایر مشکلات تنفسی را بیشتر می‌کند.

نیکوتین باعث افزایش سطح کورتیزول بدن شده و شناسایی آنتی ژن توسط لنفوسیت‌های T را دچار مشکل می‌کند. نیکوتین همچنین باعث اختلال در تشکیل آنتی بادی توسط لنفوسیت‌های  B می‌شود. حتی بخار حاصل از سیگارهای الکترونیکی نیز به ریه‌ها آسیب زده و باعث ضعف سیستم ایمنی بدن انسان می‌شود. طبق تحقیقاتی که نتایج آن در سال ۲۰۱۵ منتشر شد، سیگارهای الکتریکی برا ی بدن ایمن نیستد زیرا بخار آن‌ها دارای رادیکال‌های آزاد است و باعث اختلال در پاسخ مناسب به ویروس‌ها و باکتری‌ها شده و التهاب مجاری هوایی را به دنبال دارند.

الکل

زیاده‌ روی در مصرف الکل باعث تضعیف سیستم ایمنی بدن می‌شود. مصرف طولانی مدت و مقدار زیاد الکل ریسک فاکتور ابتلا به انواع بیماری‌ها شامل بیماری‌های کبدی، ذات‌الریه، سلام و بسیاری از سرطان‌ها است. حتی یک بار نوشیدن الکل نیز می‌تواند سیستم ایمنی را تحت تاثیر قرار داده و پاسخ آن در برابر میکروارگانیسم‌های بیماری‌ها را کاهش دهد. متابولیت اصلی الکل استالدئید است که با مستعد کردن ریه‌ها به عفونت و حمله ویروس و باکتری‌ها باعث ضعف سیستم ایمنی می‌شود.

همچنین الکل با روش‌های دیگر در روند حمله گلبول‌های سفید به ویروس‌ها و باکتری‌ها اختلال ایجاد‌ کرده و تجزیه آن‌ها را با مشکل رو به رو می‌کند. به همین دلیل افرادی که بیشتر الکل مصرف می‌کنند، بیشتر در معرض ابتلا به عفونت‌ها و بیماری‌های مختلف هستند.

جمع‌بندی تضعیف سیستم ایمنی بدن

با همه گیری ویروس کرونا توجه افراد به تقویت سیستم ایمنی خود بیشتر شد و افراد متوجه اهمیت این سیستم برای ادامه بقا و پیشگیری از بیماری‌ها شدند. تضعیف سیستم ایمنی بدن، شانس ورود میکروارگانیسم‌ها به بدن را افزایش داده و باعث افزایش احتمال بیماری‌زایی آن‌ها می‌شود. عوامل بسیار زیادی بر سیستم ایمنی بدن موثر هستند که مهم‌ترین آن‌ها در این مقاله توضیح داده شد. توصیه می‌کنیم با حذف عادت‌های مضر گفته شده در بالا، سیستم دفاعی بدن خود را تقویت کرده و گام مهمی در حفظ سلامتی خود بردارید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

محصولاتارتباط با مادرباره ما