۳ ماده مغذی برای محافظت در برابر کوید ۱۹

محافظت در برابر کویت 19

محافظت در برابر کویت 19


محافظت در برابر کویت ۱۹

مقدمه

کوید ۱۹ یا کروناویروس، از جمله ویروس‌هایی هست که به‌تازگی در سراسر جهان قربانی می‌گیرد. علائم این بیماری اغلب به‌صورت مشترک با سرماخوردگی هست. این موضوع، اهمیت محافظت در برابر کوید ۱۹ را تشدید می‌کند. یکی از مواردی که باید جهت جلوگیری از مبتلا شدن به این ویروس رعایت کنیم، نوع تغذیه هست. برخی از مواد مفید، می‌توانند ایمنی بدن را تا چندین برابر افزایش دهند. به همین علت، می‌توانند نوعی محافظت در برابر کوید ۱۹ ایجاد کنند. منظور از ۳ مادهٔ مغذی، ویتامین C، ویتامین D و زینک هست. اگر علاقه‌مند به دریافت اطلاعات دربارهٔ این موضوع هستید، توصیه می‌کنیم این محتوا را به‌هیچ‌وجه از دست ندهید. بنابراین شمارا دعوت می‌کنیم تا انتهای این مقاله از گیتی بلاگ، همراه ما باشید.

ویروس گوید 19، می‌تواند از طریق ضعف سیستم ایمنی، وارد بدن شود

ویروس کوید ۱۹، می‌تواند از طریق ضعف سیستم ایمنی، وارد بدن شود

ماده مغذی نخست برای محافظت در برابر کوید ۱۹ ویتامین C

اگرچه تاکنون نقش اثربخشی ویتامین C در زمینهٔ محافظت در برابر کوید ۱۹ اثبات نشده است اما نقش آن در افزایش و تقویت سیستم ایمنی بدن، انکار ناپذیر می‌باشد. از طرفی، کمبود ویتامین C، می‌تواند احتمال مبتلا شدن به کوید ۱۹ را تشدید کند. با ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن، ویروس‌های مختلفی از جمله کوید ۱۹، می‌توانند راه‌های زیادی برای ورود به بدن انسان پیدا کنند. طی تحقیقاتی که انجام شده است، احتمال کمبود ویتامین C در افراد سیگاری، دیابتی و بیماری‌های التهابی، بیشتر از افراد عادی می‌باشد. همچنین با توجه به بررسی‌های انجام شده، مشخص شده است که استفاده از این ویتامین، می‌تواند مدت زمان سرماخوردگی را کاهش دهد.

البته با توجه به ارائهٔ چنین بحث‌هایی، این سؤال پیش می‌آید که نیاز افراد به ویتامین C برای محافظت در برابر کوید ۱۹ در طول روز، چه میزان می‌باشد. در افراد با سنین مختلف و جنسیت متفاوت، میزان نیازمندی به ویتامین C متفاوت است. استفادهٔ مقادیر زیادی از این ویتامین، می‌تواند باعث بروز مشکلاتی مانند اسهال، تهوع و دل پیچه شود. بنا به توصیه‌های پزشکان، افراد بزرگسال نباید در طول روز بیش از ۲۰۰۰ میلی گرم ویتامین C مصرف نمایند. بهترین منابع طبیعی جهت دریافت ویتامین C، پرتقال، فلفل دلمه‌ای، کلم بروکلی، کیوی، گوجه، لیموترش و گریپ فروت می‌باشد.

منابعی که ویتامین C در آن‌ها بسیار زیاد است

منابعی که ویتامین C در آن‌ها بسیار زیاد است

ماده مغذی دوم برای محافظت در برابر کوید ۱۹ ویتامین D

ماده یا ویتامینی دومی که معمولاً برای محافظت در برابر کوید ۱۹ توصیه می‌شود، ویتامین D می‌باشد. این ویتامین، مانند ویتامین C نقش بسزایی در تقویت سیستم ایمنی بدن دارد. بدن در صورت کمبود ویتامین D، ضعیف شده و راه‌ها برای ورود انواع ویروس از جمله کوید ۱۹، باز می‌شوند. حال این سؤال پیش می‌آید که آیا مصرف مناسب ویتامین D، احتمال ابتلا به ویروس کرونا را کاهش می‌دهد یا خیر. طی بررسی‌ها و تحقیقاتی که به عمل آمده، این نتایج به دست آمده است که وجود مقدار کافی از ویتامین D در بدن، باعث قدرتمندی بدن در برابر ویروس‌ها شده و راه‌های ورود آن‌ها را مسدود می‌نماید. البته که درصد مقاومت این ویتامین در برابر کرونا نامشخص است اما چیزی که مشخص و واضح است، این می‌باشد که تأثیر ویتامین D بر روی ایمنی بدن، مناسب و کافی می‌باشد.

مانند ویتامین C، مصرف زیاد ویتامین D نیز باعث بروز بیماری‌های مختلفی می‌شود و ممکن است افراد دچار مسمومیت شوند. به طور کلی، پزشکان توصیه کرده‌اند برای محافظت در برابر کوید ۱۹، مصرف مواد غذایی که حاوی ویتامین D می‌باشد را افزایش دهید. معمولاً پزشکان، توصیه می‌کنند مصرف یک قرص ویتامین D که ۵۰ هزار واحد می‌باشد، در ماه مناسب و کافی می‌باشد. البته در شرایط مختلف، این مقدار ممکن است متفاوت و متغیر باشد که نیازمند هماهنگی با پزشک می‌باشد.

منابعی که ویتامین D در آن‌ها بسیار زیاد است

منابعی که ویتامین D در آن‌ها بسیار زیاد است

ماده مغذی سوم و آخر برای محافظت در برابر کوید ۱۹ زینک

مادهٔ سومی که برای محافظت در برابر کوید ۱۹ توصیه می‌شود، زینک نام دارد. زینک یک مادهٔ معدنی بوده که مانند دو ویتامین C و D، ایمنی بدن را تقویت می‌کند و از ورود ویروس به بدن، جلوگیری می‌کند. زینک یا روی، یک ماده معدنی است که درون بسیاری از مواد غذایی وجود دارد و با مصرف آن، می‌توان قدرت بدن برای مبارزه با هر عامل خارجی را افزایش داد. زینک را می‌توان درون غذاهایی مانند لوبیا، آجیل، گوشت، مرغ و غلات پیدا کرد. معمولاً در غذاهای گیاهی، مقدار زینک بیشتری یافت می‌شود. از این رو معمولاً افراد گیاه خوار، دارای مقدار بیشتری از روی یا زینک در بدن خود می‌باشند.

کمبود زینک، می‌تواند خطر ابتلا به کرونا را افزایش دهد. این موضوع درون کودکان بیشتر صدق پیدا می‌کند. بنابراین نیاز است برای محافظت در برابر کوید ۱۹، موادی که دارای زینک می‌باشند را مصرف نماییم. در بررسی‌های انجام گرفته، مشخص شده است که حدود ۱.۵ میلیارد نفر در جهان، از کمبود روی یا زینک رنج می‌برند. این موضوع بیشتر مصرف این ماده را ضروری می‌کند. روی می‌تواند باعث تولید و بلوغ گلبول‌های سفید شود. گلبول‌های سفید مسئولیت تحکیم سیستم بدنی انسان را دارند. به طور کلی، شواهدی بدست نیامده است که زینک به طور کامل، محافظت در برابر کوید ۱۹ را انجام می‌دهد. با این حال، توصیه‌های اکیدی بر مصرف مناسب این ماده شده است تا هرگونه پیشگیری لازم، انجام گیرد.

می‌توان برای افزایش میزان روی بدن، از قرص زینک استفاده کرد

می‌توان برای افزایش میزان روی بدن، از قرص زینک استفاده کرد

جمع‌بندی

از هنگام ظهور ویروس کوید ۱۹ تاکنون، تنها راه حل مناسب برای محافظت در برابر کوید ۱۹، انجام واکسیناسیون می‌باشد. با این حال، بسیاری از محققان و پزشکان، مصرف مواد مغذی برای افزایش و تقویت سیستم ایمنی بدن را پیشنهاد داده‌اند. به عبارتی این افراد، اعتقاد دارند با افزایش سیستم ایمنی بدن، امکان ورود ویروس به بدن بسیار کم می‌شود. ۳ مادهٔ مغذی که تاکید زیادی بر روی مصرف مناسبی از آن‌ها شده است، عبارتند از: ویتامین C، ویتامین D و زینک. ویتامین C نقش بسزایی در افزایش قدرت ایمنی بدن دارد. این ویتامین در بسیاری از مواد غذایی موجود از جمله پرتقال دارد. بنابراین می‌توانیم به استفادهٔ بهینه از این مواد غذایی، ویتامین C موجود در بدن خود را افزایش دهیم.

دومین ویتامین جهت محافظت در برابر کرونا، ویتامین D می‌باشد. این ویتامین نیز کارکردی مشابه با ویتامین C دارد و باعث افزایش قوای بدنی می‌شود. این ویتامین نیز در بسیاری از مواد غذایی یافت می‌شود. سرانجام مادهٔ سوم مغذی، زینک می‌باشد. زینک نیز مانند دو ویتامین ذکر شده، باعث تقویت سیستم ایمنی بدن شده و راه‌های ورود ویروس را مسدود می‌کند. لازم است این مواد معدنی و مفید را که در اطرافمان به کرات وجود دارند، میل نماییم تا بدن از وجود هرگونه ویروس، زدوده شود. نکتهٔ آخری که باید بیان شود، این می‌باشد که اگرچه مصرف ویتامین‌ها و زینک مناسب است اما استفادهٔ بیش از حد از آن نیز مشکلاتی از جمله تهوع و دل پیچه را بوجود می‌آورد. بنابراین توصیه می‌شود مصرف آن به میزان لازم انجام شود. در انتهای این مقاله امیدواریم مطالب ارائه شده مفید بوده و اطلاعات مناسبی را از این مقاله بدست آورده باشید.

 

 

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

محصولاتارتباط با مادرباره ما