فواید بیوتین برای سلامتی چیست؟

فواید بیوتین برای سلامتی چیست؟

فواید بیوتین برای سلامتی چیست؟


بیوتین یکی از ویتامین های گروه B با فواید بسیار است که در موادغذایی یافت می‌شود. این ویتامین به بدن در تبدیل مواد غذایی به انرژی کمک می‌کند و وظایف بسیار مهم دیگری نیز در سلامت بدن بر عهده دارد. بیوتین، سلامت مو و ناخن را تقویت کرده و زمینه یک بارداری سالم را فراهم می‌کند. همچنین سطح قندخون را مدیریت و کنترل می‌کند. در این مقاله از گیتی بلاگ به معرفی و ارائه توضیحات مختصر از نقش بیوتین برای سلامت بدن گفتیم، منابع غذایی سرشار از این ویتامین را معرفی و ملاحظات ایمنی مصرف بیوتین را بررسی کردیم پس تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

فواید بیوتین برای سلامت پوست، مو، ناخن و… چیست؟

بیوتین جزء ویتامین‌های گروه B است که ویتامین B7 یا ویتامین H نیز نامیده می‌شود و حرف H از لغات آلمانی “Haar und Haut”  گرفته شده که به معنی مو و پوست هست. بیوتین یک ویتامین محلول در آب است. بدن، ویتامین‌های محلول در آب را ذخیره نمی‌کند پس لازم است که این ویتامین از طریق رژیم غذایی جذب بدن شود. بیوتین برای کارکرد آنزیم های متعددی که کربوکسیلاز نامیده می‌شوند، ضروری هست. این آنزیم‌ها بخشی از فرآیندهای مهم متابولیکی مثل تولید گلوکز و اسیدهای چرب هستند.

میزان مورد نیاز بیوتین ۳۰ میکروگرم برای بزرگسالان از جمله زنان باردار و ۳۵ میکروگرم هنگام شیردهی است، اما به عنوان مکمل غذایی در روز ۳۰۰ تا ۱۰۰۰۰ میکروگرم روزانه می‌تواند مصرف گردد.
کمبود بیوتین نسبتا نادر است، با این حال برخی افراد مانند زنان باردار و افرادی که میزان زیادی مشروبات الکلی مصرف می‌کنند، ممکن است دچار کمبود خفیف این ویتامین شوند. هم چنین خوردن تخم مرغ خام به صورت منظم می‌‌تواند منجر به کمبود بیوتین شود زیرا سفیده تخم مرغ خام حاوی پروتئینی بنام آویدین است که با بیوتین پیوند می‌شود و از جذب آن در بدن جلوگیری می‌کند. پختن تخم مرغ، آویدین را غیرفعال می‌کند.

فواید بیوتین برای سلامت پوست، مو، ناخن و... چیست؟

فواید بیوتین برای سلامت پوست، مو، ناخن و… چیست؟

فواید بیوتین

بیوتین فواید بیشماری برای سلامت بدن دارد، در ادامه به مواردی از فواید بیوتین اشاره می‌کنیم:

شکستن و تجزیه درشت مغذی ها:

بیوتین، به بسیاری از آنزیم‌های دخیل در شکستن و تجزیه کربوهیدرات‌ها، چربی‌ها و پروتئین‌ها در بدن کمک می‌کند، در نتیجه در تبدیل موادغذایی به انرژی موثر است.
گلوکونئوژنز: گلوکونئوژنز فرایند ساخت و تولید گلوگز از منابعی غیر از کربوهیدرات ها مانند اسیدهای آمینه می‌باشد و آنزیم های حاوی بیوتین به شروع این فرایند کمک می‌کنند.
ساخت و تولید اسید چرب: بیوتین به آنزیم هایی که در واکنش های تولید اسیدهای چرب مهم هستند، کمک می‌کند.
تجزیه اسید آمینه: آنزیم های حاوی بیوتین در متابولیسم چندین اسید آمینه مهم از جمله لوسین نقش دارند.

سلامت ناخن

از فواید بیوتین حفظ سلامت ناخن ها است. ناخن های ضعیف به‌راحتی شکسته و ترک می خورند. کمبود بیوتین می‌تواند منجر به شکنندگی ناخن‌ها شود. برای افرادی که از کمبود بیوتین رنج می‌برند، مصرف مکمل حاوی بیوتین می‌تواند مقاومت ناخن هایشان را بهبود دهد. تغییر رژیم غذایی و سایر عوامل در سبک زندگی می‌تواند به اندازه برخی محصولات تجاری به بهبود سلامت ناخن‌ها کمک کند.

سلامت مو

از مهم ترین فواید بیوتین سلامت موها است. رژیم غذایی می‌تواند نقش مهمی در سلامت پوست و مو داشته باشد. برخی غذاهای موثر برای داشتن موی سالم، شامل: تخم مرغ، آجیل و ماهی چرب هستند. بسیاری از محصولات تقویت کننده مو، حاوی بیوتین هستند. کمبود بیوتین می‌تواند منجر به ریزش مو شود که این نشان‌دهنده نقش این ویتامین در حفظ سلامت موها است. با این وجود تعداد خیلی کمی از تحقیقات، مصرف بیوتین را در افرادی که دچار کمبود بیوتین نبودند، در سلامت مو موثر دانسته‌اند.

دوران بارداری و شیردهی

بیوتین برای زنان باردار یا شیرده بسیار مهم است. درحالیکه حالت علامت‌دار کمبود بیوتین، بندرت رخ می‌دهد، کم بودن سطح بیوتین در طول بارداری شایع است. در واقع حدود ۵۰ درصد از زنان باردار در ایالات متحده امریکا ممکن است دچار کمبود بیوتین حداقل به صورت خفیف باشند. کمبود خفیف بیوتین می‌تواند بر سلامت فرد تاثیر بگذارد اما به اندازه‌ای نباشد که موجب بروز علایم قابل توجهی شود. از آنجاییکه در دوران بارداری، بدن، بیوتین را سریع تر تجزیه می‌کند، پزشک ها بر این باورند که کمبود بیوتین در دوران بارداری شایع است. درنتیجه یک زن باردار در مقایسه با یک زن غیرباردار ممکن است به بیوتین بیشتری از طریق رژیم غذایی یا مکمل‌ها نیاز داشته باشد.

کاهش قندخون در افراد دیابتی

دیابت نوع ۲ یک بیماری متابولیک است که با بالارفتن سطح قندخون و نقص عملکرد انسولین شناخته می‌شود. کمبود بیوتین می‌تواند در فرایند تنظیم قندخون یا گلوکز تداخل ایجاد کند. برخی شواهد نشان می‌دهند که سطح بیوتین ممکن است در افراد دیابتی کمتر باشد. مطالعات روی حیوانات نشان داده است که مکمل‌های حاوی بیوتین و پیکولینات کروم می‌تواند از مقاومت انسولین پیشگیری کند. هم چنین محققان نحوه تأثیر مکمل بیوتین را بر سطح قندخون افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ ، مورد مطالعه قرار داده اند. نتایج این مطالعات، متفاوت بوده است اما برخی از آنها نشان داده‌اند که مصرف بیوتین و پیکولینات کروم می‌تواند به درمان دیابت نوع ۲ کمک کند.

بیوتین برای سلامت پوست

بیوتین برای سلامت پوست

سلامت پوست

دانشمندان به طور کامل فواید بیوتین را در سلامت پوست درک نکرده اند. با این حال افرادی که از کمبود بیوتین رنج می‌برند، ممکن است مشکلات پوستی مثل قرمزی و راش پوستی را تجربه کنند. برخی افراد معتقدند که بیوتین می‌تواند به بهبود پسوریازیس کمک کند. تاثیر این ویتامین بر پوست می‌تواند در نتیجه تاثیر آن بر متابولیسم چربی باشد. این فرایند برای حفظ سلامت پوست مهم است و ممکن است در افرادی که سطوح پایین بیوتین دارند، این فرآیند آسیب ببیند. لازم به ذکر است که هیچ شواهدی دال بر اینکه بیوتین می‌تواند سلامت پوست را در افرادی که دچار کمبود این ویتامین نیستند، بهبود بخشد، وجود ندارد.

کمک به درمان ام.اس

مولتیپل اسکلروز یا ام.اس یک بیماری خودایمنی است که در آن پوشش محفاظ رشته های عصبی در مغز، نخاع و چشم آسیب می‌بیند. این پوشش محافظ، میلین نام دارد و بیوتین نقش مهمی در تولید آن برعهده دارد. مطالعات نشان داده اند که بیماران ام.اس به دوز تا ۳۰۰ میلی گرمی بیوتین در روز پاسخ مثبت نشان می‌دهند. این مکمل می‌تواند روند پیشرفت بیماری را معکوس کند و ناتوانی مزمن ناشی از بیماری را کاهش دهد.

عوارض قرص بیوتین

برای مصرف بیوتین عوارض خاصی گزارش نشده است، به ندرت اتفاق می‌افتد که مصرف بیوتین در مقادیر معمول سبب عوارض جانبی شود. با این حال در بعضی موارد ممکن است یبوست، اسهال یا ناراحتی معده بوجود آید. این عوارض معمولا موقتی بوده و برطرف می‌شوند اما اگر برای مدت طولانی ادامه یابند، نیاز است تا به پزشک مراجعه شود. واکنش‌های آلرژیک معمولا با مصرف قرص بیوتین اتفاق نمی‌افتد اما در موارد نادر بثورات پوستی، سرگیجه و اختلالات تنفسی ممکن است مشاهده شود.

تداخل دارویی قرص بیوتین

مصرف برخی داروها می‌تواند سطح بیوتین خون را کاهش داده و ضرورت استفاده از قرص بیوتین را بیشتر کند. چنانچه از داروهای زیر استفاده می‌کنید، جهت اجتناب از تداخل دارویی با پزشک مشورت کنید:

 • کاربامازپین
 • فنوباربیتال
 • فنی توئین
 • پریمیدون

توصیه می‌شود که پیش از اقدام برای مصرف بیوتین پزشک را در جریان مصرف هر نوع دارویی که استفاده می‌کنید، قرار دهید.

مواد غذایی سرشار از بیوتین

مواد غذایی سرشار از بیوتین

منابع غذایی سرشار از بیوتین

بیوتین در انواع موادغذایی وجود دارد. به همین دلیل کمبود این ویتامین بندرت اتفاق می‌افتد. غذاهایی که سرشار از بیوتین هستند، شامل:

 • گوشت
 • جگر
 • کلیه
 • مخمر
 • زرده تخم مرغ
 • پنیر
 • سویا
 • بادام زمینی
 • سبزیجات برگدار
 • گل کلم
 • قارچ‌ها
 • مغزها
 • کره گرفته‌شده از مغز‌ها

به علاوه باکتری های روده، مقداری بیوتین تولید می‌کنند. برخی افراد، مکمل های حاوی بیوتین یا مکمل‌های حاوی بیوتین در ترکیب با دیگر ویتامین‌ها را مصرف می‌کنند.

برای تامین بیوتین مورد نیاز بدن برای سلامت پوست، مو و ناخن و… می‌توانید از مکمل بیوتین برونسون تولید شرکت گیتی سلامت آریا از بهترین مکمل های بیوتین موجود استفاده کنید.

نحوه مصرف مکمل بیوتین

قرص بیوتین را در دوزی که مناسب با سن شما است مانند اکثر ویتامین‌ها باید با یک لیوان آب بخورید. مقدار مصرف را در قست قبلی شرح دادیم اما فراموش نکنید که نظر پزشک در اولویت است. آیا می‌دانید بهترین زمان مصرف قرص بیوتین چه وقت است؟

بهترین زمان مصرف مکمل بیوتین

قرص بیوتین بهتر است با معده خالی مورد استفاده قرار گیرد. ۱ ساعت قبل از غذا و ۲ ساعت بعد از غذا بهترین زمان مصرف قرص بیوتین است. در صورتی که مصرف قرص بیوتین با معده خالی موجب اختلالات گوارشی شده و معده‌درد ایجاد کند، می‌توان این مکمل را همراه با غذا میل کرد.

جمع‌بندی

فواید بیوتین بی شمار است، کمک به سلامت پوست، مو، ناخن و… که در این مقاله به آنها اشاره کردیم از مهم ترین مزایای بیوتین هستند. اگر تغذیه مناسبی ندارید ممکن است با کمبود این ویتامین در بدن خود مواجه شوید. ریزش مو یکی از شایع‌ترین نشانه‌های کمبود بیوتین در بدن است ومعمولا بیوتین برای جلوگیری از ریزش مو توسط پزشک تجویز می شود. نحوه مصرف مکمل بیوتین را در این مقاله شرح دادیم. این قرص را بهتر است با معده خالی مورد استفاده قرار دهید نه همراه با غذا زیرا در این صورت جذب بهتری خواهد داشت.

 

منبع: medicalnewstoday

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

محصولاتارتباط با مادرباره ما