تقویت سیستم ایمنی بدن برای مقابله با ویروس کرونا

تقویت سیستم ایمنی بدن برای مقابله با ویروس کرونا

تقویت سیستم ایمنی بدن برای مقابله با ویروس کرونا


مقدمه

بعد از گذشت دو سال از شیوع ویروس کرونا، هنوز آمار ابتلا به این بیماری از گوشه و کنار جهان به گوش رسیده و همه افراد نگران ابتلای خود یا خانواده خود به این ویروس هستند. انتقال ویروس کرونا، از انسان به انسان و همچنین از حیوان به انسان است، بنابراین اولین راه پیشگیری از آن، رعایت نکات بهداشتی و مسائل بهداشت فردی بوده که در حال حاضر در رسانه‌ها نیز به طور مرتب به مردم یادآوری می‌شوند. اما تقویت سیستم ایمنی برای مقابله با ویروس کرونا از دیگر راه‌های پیشگیری بوده که افراد به راحتی می‌توانند آن را در رژیم غذایی روزمره خود رعایت کنند.

به طور کلی، برای تقویت سیستم ایمنی بدن باید از غذاهای سالم، سبزیجات تازه، میوه‌جات و آب فراوان استفاده کرد. تحرک در فضای باز، استفاده از نور خورشید و همچنین خواب مناسب نیز از دیگر راه‌های ساده تقویت سیستم ایمنی برای کرونا هستند. در این مقاله بهترین روش‌های تقویت سیستم ایمنی بدن در کودکان و بزرگسالان، مورد بررسی قرار گرفته و توضیح داده می‌شود. با ما تا انتهای مقاله همراه باشید.

روش‌های تقویت سیستم ایمنی برای مقابله با ویروس کرونا

برای تقویت سیستم ایمنی بدن، باید به این نکته توجه داشت که هیچ دارو و یا غذای معجزه‌آسایی وجود ندارد که بتواند به طور ناگهانی سیستم ایمنی را تقویت کرده و از بدن دربرابر ویروس کرونا محافظت صد‌در‌صدی داشته باشد. با همه این‌ها، روش‌های ساده‌ای وجود دارد که با به کارگیری آن‌ها می‌توان تا حد زیادی سیستم ایمنی بدن را برای مقابله با ویروس کرونا تقویت کرد. این روش‌ها در ادامه توضیح داده می‌شوند؛

۱. کاهش سطح استرس

ویروس کرونا و نگرانی در رابطه با آن توانسته بر روی سطح استرس افراد در زندگی تأثیر گذاشته و تا حد زیادی به میزان آن افزوده است. در حین نگرانی در بدن انسان هورمون‌های استرس ترشح شده که سیستم ایمنی بدن را تحت فشار قرار می‌دهند. با توجه به مطالعات انجام گرفته در این زمینه، مشخص شد افرادی که در زندگی خود استرس کمتری را تجربه می‌کنند، علائم سرماخوردگی و بیماری نیز در آن‌ها کمتر بروز داده می‌شود.

بنابراین یکی از بهترین روش‌ها برای تقویت سیستم ایمنی برای مقابله با ویروس کرونا، کاهش سطح استرس است. با توجه به یک اصل اساسی، در زمانی که بدن در مواجه با استرس نباشد، بهتر با بیماری‌ها مقابله کرده و زخم‌ها را درمان می‌کند. برای کاهش میزان استرس می‌توان از تکنیک‌های مربوطه نظیر مدیتیشن، تلفظ کنترل شده، صحبت با مشاور و روانشناس و غیره استفاده نمود.

۲. خواب باکیفیت و بهبود عادت خواب

تمرکز بر روی بهبود عادت‌های خواب می‌تواند یکی از روش‌های موثر برای تقویت سیستم ایمنی برای مقابله کرونا باشد. در واقع یک سیستم ایمنی عالی می‌تواند با عفونت‌ها را از بین ببرد. سیستم ایمنی اگر به کمبود خواب دچار باشد، عملکرد درستی نخواهد داشت. نداشتن خواب کافی می‌تواند بر روی سطح استرس تأثیر داشته و آن را افزایش دهد. میزان مناسب خواب در طول شب، شش تا هشت ساعت بوده و این میزان خواب باید به صورت منظم و هر روزه باشد. بهتر است قبل از خواب، از خوردن غذا پرهیز کرده و به صفحه نمایش موبایل و مانیتور خیره نشد.

روش‌های تقویت سیستم ایمنی

روش‌های تقویت سیستم ایمنی

۳. ورزش منظم

یکی از مواردی که به طور قطع بر روی تقویت سیستم ایمنی برای مقابله با ویروس کوید ۱۹ تأثیر دارد، ورزش منظم است. اما باید به این نکته توجه داشت که ورزش‌های سنگین و زیاد می‌تواند موجب سرکوب دستگاه ایمنی شود. از جمله ورزش‌های متوسطی که بر روی سلول‌های ایمنی تأثیرگذار بوده و همواره آن را بازسازی می‌کند، شامل موارد زیر خواهد شد؛

  • پیاده‌روی سریع
  • دویدن
  • شنا کردن
  • دوچرخه‌سواری
  • پیاده‌وری سبک

۴. چک کردن سطح ویتامین D

به طور کلی استفاده از ویتامین‌های C، B و D می‌تواند بر روی تقویت سیستم ایمنی بدن تأثیرگذار باشد. مطالعات انجام شده در این زمینه نشان می‌دهد که ویتامین دی یکی از موثرترین این ویتامین‌ها بوده و موجب کاهش ریسک انواع بیماری‌ها، علی‌الخصوص بیماری‌های تنفسی می‌شود.

یک بدن سالم به مقدار کافی ویتامین D نیاز داشته تا پروتئین‌های ضدمیکروبی و کشنده ویروس‌ها و باکتری‌ها را تولید نماید. فعالیت این پروتئین‌ها در بافت تنفسی بسیار زیاد است. در صورت کمبود این ویتامین در گردش خون، مقدار کمتری از پروتئین‌های ضدمیکروبی تولید شده و آسیب‌پذیری بدن در برابر انواع عفونت‌ها و ویروس‌ها بیشتر می‌شود. مطابق با پیشنهادات استاندارد در این زمینه، به صورت روزانه باید ۶۰۰ تا ۸۰۰ واحد بین‌المللی ویتامین D دریافت کرد. در بیماری‌های تنفسی نظیر بیماری کرونا، دریافتی این دوز باید به ۳۳۳۰ واحد بین‌المللی برسد.

ویتامین دی در انواع مواد غذایی مانند روغن ماهی‌ سالمون، شیر و غیره وجود دارد. سطح این ویتامین در بدن می‌تواند با توجه به نور خورشید، شکل پوست و عرض جغرافیایی منطقه زندگی تغییر کند. به طور مثال افرادی که در شمال کشور زندگی می‌کنند، به علت کمتر بودن نور خورشید در اغلب فصول سال، میزان ویتامین دی دریافتی آن‌ها کمتر است. توصیه می‌شود، سطح این ویتامین به طور ماهیانه چک شده و با پزشک متخصص در رابطه با مکمل‌های مصرفی مشورت شود.

۵. جلوگیری از مصرف زیاد الکل

در رابطه با مصرف بیش از حد الکل و عملکرد سیستم ایمنی بدن، مطالعات بسیاری انجام شده است. نتایج این مطالعات نشان می‌دهد که افراد با اعتیاد به الکل، بیشتر در معرض ابتلا به انواع بیماری‌های تنفسی و ذات‌الریه هستند. همچنین زخم‌ها و عفونت‌های آن‌ها نیز دیرتر بهبود می‌یابد. الکل، موجب تغییر تعداد زیادی از میکروب‌ها مفید در میکروبیوم روده شده و سلول‌های ریه و سیستم ایمنی مخاطی را نیز تخریب می‌کند. باید به این نکته نیز توجه داشت که نوشیدن الکل به صورت تفریحی نیز تمامی این آثار مخرب را در بر دارد.

۶. عدم استفاده از مکمل‌های تأیید نشده

از جمله داروها و مکمل‌های رایج در زمینه تقویت سیستم ایمنی برای مقابله با ویروس کرونا می‌توان به مکمل‌های روی و قرص‌های مکیدنی اشاره کرد. این نوع از قرص‌های مکیدنی روی می‌توانند بر کاهش طول مدت سرماخوردگی تأثیرگذار باشند. همچنین عفونت‌های سیستم تنفس فوقانی را در کودکان کاهش داده و بهبود می‌بخشند. البته مکمل‌های روی موجب حالت تهوع خواهند شد که امری طبیعی است.

باید به این نکته توجه داشت که بسیاری از مکمل‌ها و محصولات دارویی برای تقویت سیستم ایمنی معرفی می‌شوند که تمامی آن‌ها از لحاظ پزشکی اثبات شده نیستند. بنابراین توصیه می‌شود که در صورت تمایل برای استفاده از داروهای تقویت‌کننده سیستم ایمنی، در ابتدا تمامی محتویات آن‌ها مورد بررسی قرار گرفته و گواهی‌های اخذ شده نیز تأیید شوند. به طور مثال ویتامین D3 برونسون از جمله مکمل‌های تأیید شده‌ای است که افراد می‌توانند با توجه به دستور پزشک خود از آن استفاده کنند.

خوردنی‌های مفید موثر بر تقویت سیستم ایمنی برای مقابله با کرونا

تمرکز بر روی یک رژیم غذایی خوب و مغذی می‌تواند بر روی تقویت سیستم ایمنی برای مقابله کرونا تأثیرگذار بوده و موجب عملکرد بهتر سیستم ایمنی بدن شود. حذف وعده‌های غذایی و رژیم‌های سخت، موجب تضعیف بدن شده و درصد ابتلا به ویروس را افزایش می‌دهد. بهترین موادغذایی برای تقویت سیستم ایمنی در ادامه معرفی می‌شوند؛

۱. مرکبات

همانطور که گفته شد، ویتامین سی در تقویت سیستم ایمنی برای مقابله با ویروس کرونا بسیار مفید بوده و در واقع کلید مبارزه با عفونت‌ها است. مرکبات از جمله موادغذایی سرشار از ویتامین سی هستند. مرکبات معروف مانند گریپ فروت، پرتقال، نارنگی، لیمو و کلمانتین می‌تواند بهترین گزینه‌ها در بین مرکبات باشند.

خوردنی‌های مفید موثر بر تقویت سیستم ایمنی برای مقابله با کرونا

خوردنی‌های مفید موثر بر تقویت سیستم ایمنی برای مقابله با کرونا

۲. سیر

اغلب دستورهای غذایی موجود، حاوی سیر هستند. این ماده خوراکی، شامل مقداری روی بوده که یکی از مکمل‌های اصلی برای سلامت بدن محسوب می‌شود. همچنین سیر می‌تواند از سفت شدن رگ‌ها جلوگیری کرده و فشارخون را نیز کاهش می‌دهد. یکی از مواد تشکیل‌دهنده سیر، ترکیبات سولفوری مانند آلیسین است که موجب تقویت سیستم ایمنی خواهد شد.

۳. کلم بروکلی

کلم بروکلی نیز نوعی گل کلم بوده که انواع ویتامین‌ها و موادمعدنی را شامل می‌شود. از جمله ویتامین‌های موجود در این سبزی می‌توان به ویتامین A، C و E اشاره کرد. همچنین وجود فیبر و آنتی‌اکسیدان‌های بسیار در آن موجب شده تا کلم بروکلی به عنوان یکی از سالم‌ترین سبزی‌ها شناخته شود. بهترین روش مصرف آن به صورت خام یا بخارپز است تا موادمعدنی و مغذی موجود از بین نروند.

۴. زنجبیل

یکی دیگر از مواد خوراکی تأثیرگذار بر روی تقویت سیستم ایمنی برای مقابله با ویروس کرونا، زنجبیل بوده که موجب کاهش التهابات در بدن شده و در درمان بیماری‌های التهابی بسیار مفید است. این ماده خوراکی می‌تواند از حالت تهوع جلوگیری کند. طبع بسیار گرم زنجبیل به علت وجود ماده‌ای به نام کپسایسین است که در انواع فلفل‌های تند سبز و قرمز نیز وجود داشته و علت تندی فلفل‌ها نیز همین ماده است. از دیگر مزایای زنجبیل می‌توان کاهش دردهای مزمن و کاهش کلسترول اشاره کرد.

۵. اسفناج

یکی از منابع سرشار از ویتامین سی، اسفناج بوده که شامل مقدار بیشماری آنتی‌اکسیدان و بتاکاروتن نیز می‌شود. همین موارد موجب شده تا این سبزی برای تقویت سیستم ایمنی بدن برای مقابله با ویروس کرونا و انواع دیگر عفونت‌ها بسیار مفید باشد. مصرف خام اسفناج مانند کلم بروکلی، بیشترین مقدار مواد مغذی را به بدن می‌رساند. البته با کمی پختن آن، ویتامین A و مواد مغذی دیگری از یک ماده غیرمغذی به نام اسیداگزالیک آزاد شده که جذب را آسان‌تر می‌کنند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

محصولاتارتباط با مادرباره ما