بهترین استراتژی برای تقویت سیستم ایمنی بدن

بهترین استراتژی برای تقویت سیستم ایمنی بدن

بهترین استراتژی برای تقویت سیستم ایمنی بدن


اغلب باکتری‌ها، ویروس‌ها و میکروب‌ها در تلاش هستند که بدن انسان را به انواع بیماری‌ها مبتلا کنند، در این میان هر چه سیستم ایمنی بدن ضعیف‌تر باشد، واکنش‌ها شدت خواهد گرفت. بنابراین در این مقاله قصد داریم که بهترین استراتژی برای تقویت سیستم ایمنی بدن معرفی کنیم تا بدن خود را در برابر عوارض بیماری‌ها مصون بدارید و یک زندگی سالم را تجربه کنید.

برای تقویت سیستم ایمنی بدن چکار کنیم

سیستم ایمنی بدن شبکه‌ای از سلول‌ها، بافت‌ها، پروتئین‌ها و اندام‌های خاصی است که با یکدیگر کار می‌کنند تا از بدن در برابر عفونت‌ها و بیماری‌ها محافظت کنند. حال سوالی که مطرح می‌شود این است که برای تقویت سیستم ایمنی بدن چکار کنیم؟

به طور کلی اختلالات سیستم ایمنی با استفاده از مصرف داروهای خاص و رژیم غذایی مناسب و تغییر سبک زندگی درمان می‌شوند. در این میان عوامل مختلفی از جمله رژیم غذایی، ورزش و خواب کافی می‌توانند برای تقویت سیستم ایمنی بدن مؤثر باشند. از این رو بهترین استراتژی برای تقویت سیستم ایمنی بدن، انتخاب یک شیوه زندگی سالم است تا به کمک آن بتوانید به طور طبیعی سیستم ایمنی خود را قوی و سالم نگه دارید.

در این بین افراد سالخورده و سالمند باید حساسیت بیشتری نسبت به تغییر سبک زندگی خود داشته باشند چرا که این گروه سنی بیشتر درگیر بیماری‌های عفونی می‌شوند و گاهی به خاطر عوارض این بیماری‌ها احتمال مرگ و میر آنها افزایش می‌یابد. از آنجایی که میزان تمایل به خوردن غذا در بین افراد سالخورده کاهش می‌یابد، مصرف مکمل‌ها در رژیم غذایی آنها می‌تواند به سلامت سیستم ایمنی کمک کند. به طوری‌که کمبود روی تأثیر منفی بر نحوه عملکرد سیستم ایمنی بدن نسبت به التهاب در افراد مسن دارد. همچنین ویتامین D در افراد مسن سبب کاهش عفونت‌های تنفسی خواهد شد. بنابراین داشتن یک رژیم غذایی سالم و متعادل برای حفظ عملکرد سیستم ایمنی مهم است.

برای تقویت سیستم ایمنی بدن چه بخوریم

داشتن یک رژیم غذایی سالم و مناسب تأثیر مستقیمی بر سیستم ایمنی بدن خواهد داشت. بنابراین بهترین استراتژی برای تقویت سیستم ایمنی بدن این است که مصرف مواد مغذی را در جهت حفظ عملکرد طبیعی بدن در اولویت قرار دهیم.

در این رابطه ویتامین D، ویتامین A، ویتامین C و مواد معدنی از جمله روی در بهبود عملکرد سیستم ایمنی نقش اساسی دارند. در صورتی که نمی‌توانید رژیم غذایی متعادلی را رعایت کنید حتما مصرف مکمل‌های این ویتامین ها و مواد معدنی از جمله ویتامین D3 برونسون را در اولویت قرار دهید. افرادی که دارای سوء تغذیه هستند، بیشتر مستعد ابتلا به عفونت و نقص ایمنی بدن خواهند شد.

برای تقویت سیستم ایمنی بدن چه بخوریم

برای تقویت سیستم ایمنی بدن چه بخوریم

در این میان مصرف زیاد خوراکی‌هایی مانند شکلات، شیرینی، بستنی، گوشت قرمز، نوشابه، غذاهای سرخ کردنی، سوسیس و کالباس، ویفر، چیپس، پفک برای سیستم ایمنی بدن ضرر دارد. بنابراین بهتر است عادات غذایی خود به سمت مسیری که عملکرد سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کند، هدایت دهیم.

شاید برای شما مفید باشد: این علائم نشان دهنده ضعف سیستم ایمنی است

بهترین استراتژی برای تقویت سیستم ایمنی بدن

بهترین استراتژی برای تقویت سیستم ایمنی بدن این است که یک زندگی سالم را در پیش بگیرید. این استراتژی‌ها می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

خواب کافی

خواب ارتباط مستقیمی با عملکرد سیستم ایمنی بدن دارد. بنابراین بهترین استراتژی برای تقویت سیستم ایمنی بدن داشتن خواب کافی شبانگاهی است. با این اقدام از میزان استرس روزانه شما کاسته شده و بدن با انرژی مناسبی فعالیت می‌کند. جالب است بدانید کمبود خواب سبب کاهش تولید گلبول‌های سفید در خون شده در نتیجه بدن برای مبارزه با عفونت‌ها، باکتری‌ها و ویروس‌ها توان لازم را ندارد و دچار بیماری می‌شود. از این رو خواب کمتر از ۷ ساعت احتمال ابتلا به انواع بیماری‌ها را افزایش می‌دهد. پس زود و به اندازه بخوابید.

ورزش منظم؛ بهترین استراتژی برای تقویت سیستم ایمنی بدن

ورزش علاوه بر اینکه به کاهش استرس و بهبود خواب کمک می‌کند، بلکه یکی از کارآمدترین و مؤثرترین تقویت‌کننده‌های سیستم ایمنی به‌ شمار می‌رود. فعالیت بدنی بر افزایش تعداد گلبول‌های سفید، بهبود گردش خون و عملکرد سیستم قلب و عروق و در نهایت تقویت سیستم ایمنی بدن تأثیر مثبت می‌گذارد. بنابراین در برنامه‌ریزی فعالیت‌های مورد نظر در طول روزهای هفته حتما ورزش در فضای باشگاه یا منزل را حداقل به مدت ۳۰ دقیقه در اولویت قرار دهید.

کاهش استرس

کاهش استرس یکی از راه های تقویت سیستم ایمنی بدن است. در این بین باید دلیل استرس و اضطراب خود را شناسایی کنید تا در صورت امکان خود را از آن شرایط استرس‌زا دور کنید. وجود استرس در افراد باعث افزایش تولید هورمونی به نام کورتیزول می‌شود که می‌تواند بر سیستم ایمنی بدن غلبه کند. بنابراین برای کاهش میزان استرس خود انجام ورزش و فعالیت بدنی، نفس کشیدن عمیق، استراحت روزانه، انجام کار‌های لذت‌بخش، صحبت و معاشرت با خانواده و دوستان را در اولویت قرار دهید.

ترک سیگار و عدم استعمال آن

استعمال سیگار و سایر دخانیات یکی از دلایل اصلی مرگ و میر بر اثر انواع بیماری‌های قابل پیشگیری است. نیکوتین موجود در دخانیات به عنوان یکی از عوامل سرکوب کننده سیستم ایمنی بدن به شمار می‌آید. حال هر چه شدت استعمال بیشتر باشد به همان میزان توانایی بدن در برابر مبارزه با بیماری‌ها ضعیف‌تر می‌شود. بنابراین ترک سیگار یکی از بهترین استراتژی برای تقویت سیستم ایمنی بدن است.

عدم مصرف نوشیدنی الکلی

سوء مصرف الکل می‌تواند به میزان قابل توجهی سیستم ایمنی بدن مصرف کننده را تضعیف و سرکوب کند. همچنین مصرف نوشیدنی‌های الکلی باعث آسیب‌پذیری بیشتر بدن در برابر عفونت‌هایی با منشا باکتریایی و ویروسی خواهد شد. بنابراین برای داشتن بدنی سالم با عملکرد مفید سیستم ایمنی مصرف الکل را قطع کنید.

کاهش وزن؛ بهترین استراتژی برای تقویت سیستم ایمنی بدن

داشتن یک وزن ایده‌آل بهترین استراتژی برای تقویت سیستم ایمنی بدن خواهد بود. بنابراین از دست دادن وزن اضافی باعث می‌شود که بدن دفاع موثری در مقابل عوامل بیماری‌زا داشته باشد. پس با انجام ورزش و رژیم غذایی سالم نسبت به کنترل وزن خود اقدام کنید.

کاهش وزن؛ بهترین استراتژی برای تقویت سیستم ایمنی بدن

کاهش وزن؛ بهترین استراتژی برای تقویت سیستم ایمنی بدن

داشتن رژیم غذایی سالم

یک رژیم غذایی سالم باید با مصرف میوه و سبزیجات همراه باشد تا سلامت جسم و روح انسان تامین شود. در این میان مصرف بسیاری از غذاهای گیاهی به دلیل داشتن خواص ضد ویروسی و ضد میکروبی باید در اولویت قرار گیرد تا به بدن در مبارزه با عفونت‌ها کمک کند. علاوه بر آنها خوردن مکمل‌های غذایی همچون ویتامین D، A، C، E، B6 و B12 و مواد معدنی مانند زینک، آهن، سلنیوم، مس را برای فعالیت سیستم ایمنی بدن در اولویت قرار دهید. کمبود هر کدام از این مواد مغذی و ویتامین‌ها می‌تواند بیماری‌های مختلفی را در بدن ایجاد کند که گاهی قابل درمان نیست. در نتیجه باید با استفاده از انواع مکمل‌ها، مولتی ویتامین‌ها و داشتن رژیم غذایی مغذی سالم، سیستم ایمنی بدن خود را تقویت کنید.

رعایت بهداشت فردی

جلوگیری از ورود عفونت به بدن با شستشوی منظم دست امکان‌پذیر است. بنابراین با شستن مداوم دست‌ها با آب و صابون یکی از آسان‌ترین راه های تقویت سیستم ایمنی بدن است. در صورتی که در طول روز با افراد زیادی در ارتباط هستید حتما قبل و پس از غذا و هر نوع فعالیت دیگری دست‌های خود را بشویید و وسایل شخصی خود مانند حوله و لباس را در اختیار دیگران قرار ندهید.

جمع‌بندی

در این مطلب سعی کردیم که بهترین استراتژی برای تقویت سیستم ایمنی بدن را ارائه دهیم تا با رعایت آنها احتمال بیماری را کاهش دهید. با این حال مصرف یک رژیم غذایی سالم، ورزش منظم، خواب کافی و کاهش استرس به حفظ ایمنی بدن شما کمک زیادی می‌کند. پس این نکات را در زندگی روزمره خود امتحان کنید تا به خود فرصت داشتن یک زندگی سالم همراه با سلامتی را هدیه کرده باشید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

محصولاتارتباط با مادرباره ما