قطره خوراکی ویتامین D3

BRONSON LIQUID VITAMIN D3 (2 OZ)

ویتامین D به سکواسترول های ارگوکلسیفرول یا ویتامین D2 و کوله کلسیفرول یا ویتامین D3  اطلاق می شود. ویتامین D3  در پوست از 7- دهیروکلسترول بر اثر واکنش های فوتوشیمیایی با استفاده از اشعه ی ماورای بنفش  خورشید ساخته می شود.اماتحت شرایطی سنتز ویتامین D3 در پوست پاسخگوی نیازهای فیزیولوژیک نمی باشد.

ویتامین D  اصلی ترین تنظیم کننده هموستاز کلسیم در بدن است و به ویژه در تکامل اسکلت  ومعدنی شدن استخوان  اهمیت دارد.ویتامین D یک پیش هورمون بوده و در بدن به مولکولی تبدیل می شود که خاصیت هورمونی دارد.

مطالعات اخیر نشان می دهند که  مصرف ویتامین D می تواند در پیشگیری و درمان بیماریهای مختلفی مانند استئوپورز،سرطان ، مولتیپل اسکلروزیس  MS ، بیماریهای قلبی ، پسوریازیس و آلزایمر  اثرات سودمندی داشته باشند.

هم چنین این ویتامین تکامل طبیعی استخوان را در نوزادان و کودکان تضمین می کند.

این ویتامین درپیشگیری از سرطان سینه ؛ تخمدان و پروستات موثر است.

ویتامین D  به دلیل دارا بودن اثر حفاظتی بر سیستم عصبی در بهبود کاهش قوای شناختی در بیماران مبتلا به آلزایمر بکار می رود.

پژوهش های اخیر نشان می دهد که مصرف ویتامین D  در سلامت قلب نقش تعیین کنند ه ای دارد.

ویتامین D  اثر تنظیم کننده سیستم ایمنی را داشته و می تواند در پیشگیری و درمان بعضی از بیماریهای  اختلالات خود ایمنی مانند MS  مفید باشد.

ویتامین D  محلول در چربی است و اختلالات سوجذب تاثیر منفی در جذب آن می گذارد .

این ویتامین در بازار مکمل ها نادیده انگاشته می شد و لی امروزه  به دلیل عدم دریافت مقادیر کافی این ویتامین از مواد غذایی و عواقب جدی ناشی از کمبود آن ، مصرف روزانه ویتامین D از اهمیت بسزایی برخوردار گردیده  است.

 
برخی از فواید اصلی ویتامین D عبارتند از :

– حفاظت از سلامت استخوان ها و دندان ها

– کمک به جذب و استفاده نرمال از کلسیم و فسفر

– کمک به عملکرد ماهیچه ها

– حفظ تعادل سطح کلسیم خون

– تنظیم کننده سیستم ایمنی

– کمک به عملکرد طبیعی سیستم بدن

– کمک به فرآیند تقسیم سلولی
ترکیبات فرآورده :

Reference Unit Quantity Name of active substance(s)
USP IU 400 Vitamin D3 400 IU (as cholecalciferol)

فارماكوكينتيك:

ويتامين D3 به آساني از دستگاه گوارش جذب مي شود. جذب آن وابسته به وجود املاح صفراوي بوده و در بيماري هاي كبدي، صفراوي و اسهال چرب كاهش مي يابد. اين ويتامين به طور كلي در كبد ذخيره مي شود. دفع آن عمدتاً صفراوي و مقدار ناچيزي از آن هم در ادرار يافت مي شود.

مكانيسم اثر:

ويتامين D3  يك ويتامين محلول در چربي است كه از منابع طبيعي مثل روغن كبد ماهي يا از تبديل پروويتامين هاي موجود در مواد غذايي نظير ارگوسترول و 7 –  دهيدروكلسترول بدست مي آيد. يك واحد بين المللي ( IU ) از ويتامين  D3 برابر با 025/0 ميكروگرم ويتامين D3  مي باشد. ويتامين D3 طي مراحلي در كبد و كليه هيدروكسيله و فعال مي گردد. اين ويتامين همراه با هورمون پاراتيروئيد و كلسي تونين، هموستاز كلسيم را بر عهده دارند. متابوليت هاي ويتامين D3، جذب كلسيم و فسفر را از دستگاه گوارش افزايش مي دهند، سرعت جذب و رسوب مواد معدني را در استخوان افزايش داده و منجر به بازجذب متفاوت از توبول هاي كليوي مي شوند. همچنين در هموستاز منيزيم نيز دخالت دارند.

كمبود ويتامين D3 مي تواند باعث كاهش شنوايي، ريكتز (Rickets: نرمي استخوان ) در كودكان و استئومالاسي در بزرگسالان گردد. درصورتيكه تغييرات دائمي در استخوان ايجاد نشده باشد ويتامين D3، علائم ريكتز تغذيه اي يا استئومالاسي را برطرف مي كند.

ویژگی های قطره خوراکی ویتامین D  برونسون

        • تهیه شده از بهترین مواد اولیه در امریکا تحت نظارت سازمان FDA
        • جلوگیری از نرمی استخوان در اطفال
        • حفظ عملکرد طبیعی سیستم ایمنی و فعالیت ماهیچه ها
        • کمک به بهبود روند دندان درآوردن و رشد قدی و راه افتادن نوزاد
        • شکل دارویی مناسب برای افرادی که قطره خوراکی را به سایر اشکال دارویی ترجیح می دهند( افراد سالمند و بستری در منزل و بیمارستان و…)

نحوه مصرف :

به عنوان مکمل غذایی، بزرگسالان4 قطره، 1 تا 5 بار در روز و کودکان 4 قطره، یک بار در روز، به تنهایی یا با اضافه کردن به نوشیدنی مورد علاقه مصرف کنند.

شرایط نگهداری :

درجای خشک وخنک و دوراز دسترس کودکان نگهداری شود.

بسته بندی :  بطری شیشه ای(OZ 2)

 

موارد احتیاط:

در بارداری و شیردهی ، و در بیماران کلیوی زیر نظر پزشک معالج مصرف شود.

نماینده انحصاری در ایران شرکت گیتی سلامت اریا

منابع :

http://www.rxlist.com/vitamin_d/supplements

https://www.bronsonvitamins.com

http://www.mokamelshenasi.ir

PHYSICIANS’ DESK REFERENCE
Executive Vice President, PDR: Thomas Rice